top of page
young-man-wearing-eyeglasses-using-laptop-kitchen-counter.jpg

Yeni İK Data Analistiniz ile Tanışın, Peopleoma Highlights!

Güncelleme tarihi: 20 Eki 2022

Tüm Dünya’nın dijitalleşme yolunda hızla ilerlemesinin etkileri iş hayatını geri dönüşü olmayacak şekilde şekillendirdi. Veri odaklı ve çevik hareket etme zorunluluğunu beraberinde getiren bu dönüşümü kurgulayabilen şirketler rekabette kaçınılmaz şekilde öne geçtiler.


Bugüne baktığımızda şirketler Covid 19 etkileri, Sessiz İstifa ve Büyük İstifa Dalgası ile eskisine göre daha dinamik hale gelen İK mekanizmalarına yetişmekte büyük zorluk çekiyorlar. Buna turnover takibi ve işten ayrılmaların ana sebeplerinin belirlenmesi, organizasyon şeması oluşturulması, ekiplerin yıllık izin kullanımı, hızla değişen demografik yapının kontrol edilmesini örnek olarak verebiliriz.İnsan Kaynakları Yönetiminde Dijital Uygulamalar ve Zorlukları


İnsan kaynakları yönetimindeki dijital uygulamaların ve büyük veri yönetiminin önündeki engellere baktığımızda verinin çok büyük ve farklı platformlarda depolanıyor olmasını ilk sırada görüyoruz. İK departmanlarının iş gücü farklı dijital uygulamalardaki veriyi bir araya getirip anlamlandırmakta maalesef yetersiz kalıyor. Güncel bilgiye ulaşmanın teknik zorlukları bir yana manuel olarak yürütülen süreçler hataya açık oldukları için stratejik kararların alınmasında geç kalınabiliyor ve bu kararların doğruluğundan her zaman emin olunamıyor. Şirketlerde gözden kaçan önemli değişimler gelecekte dönüşü olmayan sorunlara yol açabiliyor.


Bu noktada karşımıza kritik bir soru çıkıyor; dijitalleşmenin ilk adımı olan veri görselleştirmesi İK stratejisi oluşturmak için yeterli midir?

Daha fazlası mümkün mü?


KPI takibi için dashboard kullanımı elbette olmazsa olmaz bir unsur ancak strateji kurmak için daha farklı bir yaklaşım gerekiyor. Örneğin fazla mesai verisini ele alalım, durum tespiti için tablolar oluşturdunuz ancak bu tablolara ek olarak departmanlardaki izin kullanım bilgisi, istifa yüzdesi, jenerasyon değişimi gibi alt kırılımları ve birbirleriyle ilişkilerini incelemeden ve İK tecrübesiyle yorumlamadan destek ihtiyacı olan çalışanları belirlemeniz, daha iyi bir çalışan deneyimi için yol haritası oluşturmanız mümkün olmayacaktır. Bu nedenle insan kaynakları yönetiminde kullanılan dijital uygulamalar ikinci seviye analiz gerektiren konularda yetersiz kalacaktır.


Peopleoma Highlights ile veriden aksiyona hızlı geçiş!


Peopleoma ekibi olarak veriden aksiyona geçişte İK departmanlarını destekleyebilmek için Highlights modülünü geliştirdik. Büyük veriyi analiz edip şirketler için önemli olan konuları ikinci seviye analitik yöntemleri kullanarak derinlemesine inceliyor, kritik noktaları belirliyoruz. İK profesyoneli zekasıyla çalışan Highlights modülü sayesinde zaman kaybetmeden doğru ve anlamlı çıktılara hızlıca ulaşmanızı sağlıyor, veriyi aksiyona çevirmekte zaman kaybetmenizin önüne geçiyoruz. Şirketiniz için önemli ve öncelikli konuları ön plana çıkartarak İK kültürünün tüm çalışanlarınız tarafından özümsenmesine vesile oluyoruz. Highlights ile bugünden yarını kolaylıkla planlamanızı ve gözden kaçan bir durum olmadığından emin olmanızı sağlıyoruz.Çalışan memnuniyetinizi ve iş kalitenizi arttırmak istiyorsanız siz de Peopleoma Highlights ile tanışın.


Daha fazla bilgi için aşağıdaki link üzerinden bize ulaşın, ekiplerimiz size memnuniyetle yardımcı olacaktır.


https://www.peopleoma.com/hranalytics


12 görüntüleme
bottom of page