top of page
young-man-wearing-eyeglasses-using-laptop-kitchen-counter.jpg

Peopleoma ile IK Analitiği Serüveni

Güncelleme tarihi: 20 Eki 2022

İnsan Kaynakları profesyoneli olarak, on yılı aşan İK deneyimimde keşke ile başlayan tüm cümlelerimin, sizin tarafınızdan iyi ki ile bitmesini sağlamak hayali ile Peopleoma’ yı kurmaya karar verdim.

Keşke, farklı platformlarda oluşan İK verilerini bir yerde birleştirebilsek, sonra hepsini derlesek toplasak ve şirkette neler olup bittiğini görebilsek, hatta tüm veriler etkileşimde olsa da aksiyonlarımızı ve kararlarımızı veriye dayandırsak… diye defalarca söylendiğimi hatırlıyorum. Çünkü verileri aksiyona dönüştürmek için İK platformlarından ayrı ayrı excell raporlar almaktan, vlookup ile raporları birleştirmekten, pivot tablolar oluşturarak grafiker ile ppt dosyalarını tamamlayıp pfd olarak farklı kaydetmekten çok yorulmuştum.


"2019 yılında İK Analitiği Lideri olarak Türkiye’nin en büyük teknoloji şirketlerinden birisi olan Softtech’ te çalışırken bu konu bizim için kanayan bir yaraydı. O dönemde IK süreçlerinin verimini nasıl artırabileceğimizin ve veriye dayalı karar alımını nasıl destekleyebileceğimizin çözümlerini arıyorduk. "Bu yara tüm dünyada kanıyor olabilir mi?" sorusunu sorduğumda girişimcilik yolculuğum başlamış oldu.


Bir insan kaynakları veri görselleştirme yazılımı olarak yola çıkan Peopleoma, zamanla yapay zekanın gücüyle birleşince, veriden çıkardığımız içgörüler ile İK aksiyonlarını yönlendiren bir platforma doğru evrildi. Bu özellik ile işten ayrılma ihtimali olabilecek çalışanları ve HR KPI’ ları tahminleme yaparak şirketlerin karar süreçlerine veriyi daha fazla dahil etmelerini sağladık. Sahip olduğumuz yapay zeka altyapımız ile beraber bildirim ve tahminleme modüllerini ekleyerek gelişmiş bir ekosistem oluşturduk.


Böylece cümleler Peopleoma ile "iyi ki" diye kurulmaya başladı." Şu anda teknoloji, üretim ve sağlık sektöründe Türkiye, Brezilya ve Endonezya’daki müşterilerimize hizmet sağlıyoruz ve tüm dünyada veri odaklı karar almak isteyen şirketlerin dijitalleşme maceralarında yol arkadaşı olmaya devam ediyoruz."

Tüm İK ekosistemini bir arada tutan, İK’nın superapp’i olma hedefimize yatırımcılarımız İş Bankası ve Softtech Ventures ile birlikte ilerliyoruz.


50 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Kordsa ve Peopleoma Kişiselleştirilmiş İnsan Kaynakları Yönetimine ulaşmak için birlikte çalışıyor. Lastik ve inşaat güçlendirme ve kompozit pazarlarında global bir oyuncu olan Kordsa, Türkiye, Brezil

İnsan Kaynakları analitiğinin dokunduğu tüm alanları incelemeye devam ediyoruz. Derinlemesinenaraştırdıkça görüyoruz ki insan yönetiminde tüm kapılar veriye dayalı mekanizmalara çıkıyor. Bu ayki konum

bottom of page